Teraz čítate
Ako vynálezca telefónu Alexander Graham Bell zmenil svet

Ako vynálezca telefónu Alexander Graham Bell zmenil svet

Žena telefonujce cez starý vintage telefón.

Malé zariadenie, ktoré nosíme neustále so sebou a nevedeli by sme si bez neho predstaviť život. Telefón. Od jeho vynálezu uplynulo už  niekoľko rokov a v súčasnosti nemá iba funkciu telefonovania. Slúži ako kamera, prehrávač či ako malý počitač. Spoznajte príbeh vynálezu prvého telefónu a pozrite sa spolu s nami na vývoj telefónov za posledné roky.

Kto vynašiel telefón?

V roku 1871 začal Alexander Bell pracovať na zariadení podobnom telegrafu, ktoré dokázalo prenášať viacero správ súčasne cez drôt. Táto práca ho priviedla k myšlienke prenášania ľudského hlasu. 

Bell prišiel s teóriou, že zvukové vlny vytvárajú vibrácie spôsobujúce pohyb plechu v cievke. Vďaka týmto vibráciám by mohol byť zvuk opät počuteľný. Na potvrdenie tejto teórie Bell zorganizoval viacero pokusov a experimentov. Do výskumu investoval veľa peňazí i námahy. 

Až v roku 1876 Bell ako 29-ročný uskutočnil spolu so svojím asistentom Thomasom Watsonom prvý telefonický hovor. Pôvodne mal v pláne zdokonaliť už existujúci telegraf, ale podarilo sa mu niečo oveľa prelomovejšie. 

Dňa 7. marca roku 1876 bol Alexandrovi Bellovi udelený patent za vynález telefónu. Rok na to vynálezca založil spoločnosť pod názvom Bell Telephone Company, ktorá existuje až do súčasnosti pod názvom AT&T. 

Známka Alexandra Graham Bella

Boj o prvenstvo 

Vynález telefónu a získanie patentu však Alexandrovi Bellovi následne spôsobil právne nezhody s inými vedcami. Tí tvrdili, že telefón vynašli ešte pred ním. Konkrétne išlo o Antonia Meucciho a Elisha Graya. 

Súdy s týmito vedcami sa tiahli neskutočných dvadsať rokov. Pravdou je, že v roku 1876 Bell a Gray predložili nezávisle od seba patenty na telefón. Dokonca je potvrdené, že návrh na patent od Graya bol podaný skôr ako ten od Bella. 

Dôvodom, prečo bol patent na telefón od Alexandra Bella uznaný ako prvý, boli jeho iniciatívni advokáti, ktorý sa o jeho uznanie postarali. V roku 1887 sa americká vláda rozhodla zrušiť Bellov patent a Antonio Meucci bol ocenený za jeho prínos pri vynáleze telefónu (nie za vynález). 

Napriek tomu sa v priebehu súdnych procesov na Najvyššom súde spoločnosti Alexandra Bella podarilo získať niekoľko pôvodných nárokov na patent. Meucci mal totiž nedostatok materiálnych dôkazov na preukázanie prvenstva svojho vynálezu.

O živote Alexandra Grahama Bella

Alexander Bell bol škótsky vynálezca, inžinier a vedec. Jeho otec sa venoval prednesu a reči na Univerzite v Edingburghu a jeho matka bola nepočujúca. Alexander Bell síce nebol excelentným študentom, no napriek tomu už v 12 rokoch vynašiel zariadenie, ktoré pomáhalo odstraňovať šupky z pšeničného zrna. 

Ako 16-ročný začal študovať mechaniku reči. V roku 1870 sa spolu s rodinou presťahoval do Kanady a o rok na to sa usadili v Spojených štátoch. Tu zaviedol systém na výučbu nepočujúcich detí pomocou prístroja, ktorý vyvinul jeho otec. 

Vo veku 26 rokov sa stal na Bostonskej univerzite profesorom fyziológie hlasu, a to napriek tomu, že nemal vysokoškolské vzdelanie. Počas svojho pôsobenia na univerzite sa stretol s nepočujúcou študentkou Mabel Hubbardovou, s ktorou sa neskôr v roku 1877 oženil. 

Vynálezca zomrel ako 75-ročný v Kanade na komplikácie s cukrovkou. Počas jeho pohrebu boli na jeho počesť všetky telefóny nachádzajúce v Severnej Amerike vypnuté.

Stručná história telefónov 

Od prvého vynálezu prešlo už vela rokov a vývoj sa ani na chvíľu nezastavil. V dnešnej dobe by si ľudia existenciu bez mobilných telefónov ani nevedeli predstaviť. Podľa štatistík z roku 2023 strávime v priemere na telefóne tri hodiny a 15 minút denne a telefón si skontrolujeme až 58-krát za deň. 

Starý telefón položený na stole v izbe.

Začiatky telefónu

Názov „telefón” dostalo zariadenie od vedca Johanna Philippa Reisa, ktorý vynašiel takzvaný „Reisov telefón”. Slovo  „telefón” pochádza z gréčtiny a znamená vzdialený hlas

Prvý telefón nevyzeral ako telefóny dneška. Skladal sa iba z mikrofónu a slúchadla. Telefón s otáčavým kolieskom priniesol na trh až v roku 1891 Almon B. Strowger. 

Ešte stále sa však nepodobal telefónom, ktoré sme poznali od starých rodičov. Išlo o stojan s číselníkom, na ktorom bol pripevnený aj mikrofón. Stojan bol so slúchadlom spojený drôtikom. Aj napriek tomu sa začali telefóny používať až okolo roku 1920. 

Otočný číselník

V roku 1925 bol vynájdený telefón s otočným číselníkom na vysielanie telegrafických signálov. V tomto telefóne bol použitý podobný otočný číselník, aký navrhol Almon Brown Strowger, no bol zbavený technických nedostatkov

Číselníky slúžili na vytáčanie cieľovej telefónnej stanice. Išlo o krabičku, na ktorej bol umiestnený otočný číselník a na vrchu krabičky bolo slúchadlo spojené s mikrofónom. 

Telefón s obrazovkou

Spoločnosť AT&T vyvinula v roku 1964 prvý telefón s obrazovkou, ktorý nazvali Picturephone. V roku 1970 spustila prvé videokonferenčné služby. Tento telefón nedosiahol úspech, aký tvorcovia predpokladali. Spoločnosť AT&T totižto používala drahé metódy, ktoré nezískali komerčný úspech.

Mobilné telefóny do vrecka

Prvé mobilné bezdrôtové telefóny vyvinula spoločnosť Motorola v roku 1973. Mobilný telefón mal formu tehly a vážil približne dva kilogramy. Zariadenie dostalo názov DynaTAC 8000X a dalo sa s ním telefonovať iba maximálne 30 minút. Nabíjalo sa približne desať hodín. 

Prvý hovor mobilným telefónom uskutočnil riaditeľ spoločnosti Motorola Martin Cooper a zavolal konkurenčnej firme Bell Labs. Mobilný telefón bol však drahý, a preto bol komerčne dostupný až po desiatich rokoch.

Smartfón prichádza na scénu

V roku 1992 predstavila spoločnosť IBM prvý smartfón a o dva roky neskôr uviedla telefón pod názvom Simon Personal Communicator (SPC) na trh. SPC mal dotykovú obrazovku a funkcie ako písanie a prijímanie e-mailov, kalendár alebo plánovač stretnutí. 

Hry na mobilných telefónoch sa stali skutočnosťou až v roku 199. Jednou z prvých hier na telefóne bol Snake, navrhnutý inžinierom Tanelihonom Armantarom. Pripojenie k internetu na mobilných telefónoch sa stalo skutočnosťou v roku 2000. 

Muž držiaci smartphone vonku

Revolúcia v oblasti smartfónov nastala v roku 2007, keď Steve Jobs spolu so svojím tímom Macworld predstavil svetu prvý iPhone. Tento telefón poskytol spotrebiteľom jednoduchý a šikovný dizajn. Rovnako dával užívateľom možnosť prehľadávať internet ako na počítači.

Dnes majú smartfóny viacero funkcii, ako napríklad natáčanie videí kamerou, platbu pomocou telefónu, alebo sociálne siete. V súčasnosti vlastní telefón približne päť miliárd ľudí po celom svete. 

Zdroje:

Odporúčame
ženské ruky ukazujuce srdiecko s rukou

https://www.britannica.com/video/180119/Overview-invention-telephone-focus-work-Alexander-Graham

https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Graham_Bell

https://www.history.com/topics/inventions/alexander-graham-bell

https://www.elon.edu/u/imagining/time-capsule/150-years/back-1870-1940/

https://www.britannica.com/video/180119/Overview-invention-telephone-focus-work-Alexander-Graham

https://www.livescience.com/who-invented-the-telephone

https://explodingtopics.com/blog/smartphone-usage-stats

https://en.wikipedia.org/wiki/Telephone

https://www.sparkmuseum.org/almon-b-strowger-the-undertaker-who-revolutionized-telephone-technology/

https://www.youtube.com/watch?v=Dk8V-1Q-VGg

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_videotelephony

https://simpletexting.com/where-have-we-come-since-the-first-smartphone/

https://www.nextiva.com/blog/the-evolution-of-the-telephone.html

Prejsť nahor