Teraz čítate
Kto vynašiel koleso? História a jeho vývoj

Kto vynašiel koleso? História a jeho vývoj

Čiernobiela fotka starého kolesa

Kráčate po chodníku, keď vás napadne – ako sme sa prepravovali pred tým, ako bolo objavené koleso? Kolesá sú všade, od áut až po kolieskové korčule, ale je ľahké považovať ich za samozrejmosť. Prejdime sa históriou a spoznajme vývoj kolesa – kto vôbec prišiel s týmto vynálezom, ktorý zmenil svet? Ukázalo sa, že pôvod kolesa sa datuje viac ako 5 000 rokov dozadu, dávno predtým, ako z montážnej linky zišiel prvý automobil. Pochopenie toho, ako táto šikovná pomôcka vznikla, nám môže pomôcť nahliadnuť do inovatívneho myslenia našich predkov. Poďme sa teda previezť a odhaliť príbeh, ktorý sa skrýva za skromným, všadeprítomným kolesom.

Pôvod kolesa: Kto ho vynašiel?

Najčastejšie predpoklady o pôvode a vynájdení kolesa pochádzajú z obdobia približne 3500 rokov pred naším letopočtom v starovekej Mezopotámii, no najstaršie nálezy pochádzajú z Európy. Ale kto presne prišiel s týmto revolučným vynálezom? Odhaduje sa, že sumeri boli jedni z prvých, ktorí používali koleso na výrobu keramiky (v spojitosti s hrnčiarskym kruhom). V rámci dopravy sa koleso začalo využívať neskôr, konkrétne pri vniku dopravných prostriedkov ako voz alebo kára.

Hrnčiarske koleso

Ako bolo vyššie spomenuté, hrnčiari v tomto období používali hrnčiarsky kruh na tvarovanie hliny do dokonale symetrických hrncov a váz. Vďaka tomu bol proces rýchlejší a výsledky jednotnejšie. Prvé hrnčiarske kruhy boli hrubé, ale svoju prácu zvládli a spôsobili revolúciu vo výrobe keramiky.

Kolesové vozidlo

Sumeri nakoniec prevzali koncept kolesa a nápravy a použili ho na vozíky a vozy. Tie boli prvýkrát zobrazené okolo roku 3200 pred n. l. a používali sa na prepravu tovaru a plodín. Postupom času, s rozvojom metalurgie bronzu, sa okolo roku 2000 pred n. l. objavili aj kolesové vozy, ktoré spôsobili revolúciu vo vojenstve a doprave.

Šírenie kolies

Používanie kolesa sa z Mezopotámie rozšírilo do ďalších častí starovekého sveta. Civilizácia v údolí rieky Indus v južnej Ázii mala kolesovú dopravu už okolo roku 2500 pred n. l. Do strednej Európy sa koleso dostalo do roku 2000 pred n. l. a do Číny do roku 1200 pred n. l.

Koleso bolo jedným z najdôležitejších vynálezov v histórii ľudstva.

Historický typ starého kolesa
IMG= Adobe stock Standard license 

Ranné konštrukcie kolies: Od plných kolies až po kolesá s hrotmi

Najstaršie kolesá boli jednoduché a pevne skonštruované z dreva. Skvele sa hodili na kotúľanie klátov a premiestňovanie ťažkých predmetov, ale nie tak dobre na cestovanie na dlhé vzdialenosti. Tieto masívne kolesá narážali a hrkotali, čo spôsobovalo nepohodlnú jazdu.

Vynález kolesa s hrotmi

Nejaký staroveký génius si uvedomil, že vyrezaním špicov do kolesa sa koleso stane ľahším a ľahšie sa bude otáčať. Zrodilo sa koleso so špicami! Teraz mohli mať kolesá väčší priemer bez toho, aby boli príliš ťažké, a otáčali sa oveľa hladšie. Bol to obrovský pokrok, ktorý umožnil vývoj konských vozov a vozov ťahaných koňmi.

Vylepšené kolesá s hrotmi

Špicaté kolesá boli dobré, ale v niektorých terénoch, ako je piesok alebo blato, nemali dostatočnú trakciu. Riešenie? Kolíky sa na koleso nalepia tak, že sa okolo ráfika zatlčú kovové kúsky. Tieto hroty sa zaryli do zeme a poskytli kolesám niečo, čo sa dalo uchopiť. Kolesá s hrotmi otvorili viac priestoru na cestovanie a prepravu tovaru. Boli kľúčovým pokrokom, ktorý zlepšil mobilitu a prepojenie medzi regiónmi.

Kolesá s hrotmi vedla seba
IMG= Adobe stock Standard license 

Od prvých pevných diskov prešli kolesá dlhú cestu. Postupné vylepšenia našich predkov vytvorili základ pre kolesá, ktoré sa mohli dostať na akúkoľvek cestu a pomôcť zmeniť svet, od vyrezávaných špicov cez kovové hroty až po gumové pneumatiky a ďalšie. To nie je zlé na taký jednoduchý vynález! Keď sa najbližšie vyberiete na jazdu, oceňte, ako ďaleko sa vyvinula technológia kolies.

Gumové pneumatiky

Ako bolo načrtnuté, významnou inováciou bolo zavedenie gumových pneumatík v 19. storočí. Gumené pneumatiky lepšie tlmili nárazy a zabezpečovali trakciu na nerovných cestách. Ako prvé boli gumovými pneumatikami vybavené kolesá bicyklov a po nich kolesá automobilov. Pneumatiky boli oproti pevným kolesám výrazným zlepšením, ktoré viedlo k pohodlnejším a výkonnejším vozidlám. Boli kľúčovým faktorom, ktorý umožnil masovú výrobu a rozšírenie bicyklov či automobilov. Aktuálne ako môžeme z praxe poznať, využívame veľké množstvo pneumatýk rôznych typov a na rôzne typy technológií či dopravných prostriedkov.

Odporúčame

Kolesá pre osobné auto na ceste
IMG= Adobe stock Standard license 

Na záver

Pozrite sa, ako sa vyvíjalo koleso od svojich skromných začiatkov v podobe hrnčiarskych kolies a detských vozíkov, cez objavy ako vynález padáku, až po súčasné technologické zázraky, na ktoré sa dnes spoliehame. Je neuveriteľné, že niečo tak zásadné pre náš moderný život začalo pred tisíckami rokov od takých skromných začiatkov. A hoci sa možno nikdy presne nedozvieme, kto prvý nasadil kolesá na voz alebo prišiel s geniálnym nápadom použiť ich na prepravu, je jasné, že vynález kolesa navždy zmenil chod dejín. Len si predstavte, ako inak by dnes vyzeral svet bez kolies, ktoré nás presúvajú a poháňajú stroje, od ktorých sme závislí. Takže keď nabudúce nasadnete do auta alebo sa poveziete metrom, na chvíľu si uvedomte zázrak kolesa, vďaka ktorému je to všetko možné. Naši dávni predkovia začali revolúciu v mobilite, ktorú využívame každý deň.

Môže vás tiež zaujímať kto vynašiel elektrinu alebo ako vynálezca telefónu Alexander Graham Bell zmenil svet.

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Koleso_(prenos_pohybu)#:~:text=Predpoklad%C3%A1%20sa%2C%20%C5%BEe%20koleso%20bolo,3950%20a%C5%BE%203650%20pred%20Kr.

https://www.zones.sk/studentske-prace/fyzika/19797-kto-vynasiel-koleso/

Prejsť nahor