Teraz čítate
Čo je empatia a prečo je pre nás dôležitá?

Čo je empatia a prečo je pre nás dôležitá?

Empatický ľudia

Empatia je schopnosť cítiť a pochopiť emócie a perspektívu druhých ľudí. Ide o vnímanie a zrozumiteľné prežívanie pocitov, túžob a motivácií iných ľudí, ako keby boli vlastné. Empatia je dôležitým prvkom v medziľudských vzťahoch a môže pomôcť zlepšovať komunikáciu a porozumenie medzi ľuďmi.

Ako spoznáme empatického človeka?

Empatický človek je schopný cítiť a pochopiť emócie a pocity iných ľudí. Empatického človeka môžete spoznať tak, že sa zameriava na potreby a pocity ostatných, vyjadruje pochopenie a sympatie, pomáha pri riešení problémov a dokáže sa na chvíľu vžiť do kože druhých. Empatickí ľudia sú často vnímaví, trpezliví a vychádzajúci v ústrety potrebám iných.

Podľa výskumu sú ženy vo všeobecnosti empatickejšie než muži. Predpokladá sa, že je to vďaka rozdielom v hladinách hormónov.

Ak chcete zistiť či ste empatickým človekom, prečítajte si niekoľko znakov:

  • Ľudia sa vám často zdôverujú s ich problémami.
  • Snažíte sa pomôcť ľuďom, ktorí trpia.
  • Ste dobrým poslucháčom.
  • Ľudia sa často obrátia k vám o radu.
  • Viete vycítiť pocity druhých ľudí.

Vedci zistili, že empatia je do určitej miery vrodená. Zdroje empatie pochádzajú z takzvaných zrkadlových neurónov a ďalším zdrojom sú gény.

Základy empatie objavili vedci aj pri primátoch, psoch a dokonca aj potkanoch.

Byť empatickým má však aj svoje nevýhody:

  • Empatia môže viesť k emocionálnemu vyčerpaniu z pocitu zahltenia pocitmi iných ľudí.
  • Okrem toho môže byť pre empatických ľudí ťažké si nájsť čas pre seba kvôli ich zvýšenej citlivosti. 
  • Ďalšou nevýhodou je, že empatickí ľudia bývajú práve kvôli tejto vlastnosti využívaní. 
Skupina ľudí podporujúca chlapa

Typy empatie

Pri pokuse o lepšie pochopenie empatii, experti v odbore sociálnej neurovedy vyvinuli dve teórie vzniku empatie.

Prvou teóriou je, že empatiu pociťujeme, pretože pri vnímaní emócií, ktoré pociťuje druhá osoba sme schopní simulovať rovnakú emóciu v samom sebe. Druhým prvkom, ktorý podporuje túto teóriu je biológia. Vedci zistili, že vďaka zrkadlovým neurónom sme schopní prežívať a pociťovať emócie. Pri úsudkoch zameraných na seba a iných sa aktivuje aj časť mozgu nazývaná “mediálny prefrontálny cortex“. 

Druhá teória sa nazýva teória simulácie. V tejto teórií sa predpokladá, že ľudia môžu používať kognitívne myšlienkové procesy na vysvetlenie duševného stavu iných ľudí.

Delenie empatie

Afektívna empatia: Tento druh empatie sa vyznačuje schopnosťou vcítenia sa do druhého človeka a teda môžeme povedať, že problém a obavy daného človeka sa stanú problémom a obavami empatického človeka.

Somatická empatia: Ľudia, ktorí sú obdarení somatickou empatiou pri nej pociťujú fyzickú reakciu svojho tela. Pri pociťovaní empatie môžu pociťovať napríklad nevoľnosť.

Kognitívna empatia: Ak ste človekom s kognitívnou empatiou, ste schopný porozumieť mentálnemu stavu druhých ľudí.

Ako zvýšiť mieru empatie?

Aj napriek tomu, že empatiu máme z evolučného hľadiska pravdepodobne hlboko zakorenenú v našich mozgoch a génoch, vieme jej mieru zvyšovať. 

Jedným zo spôsobov budovania empatie je nepotlačovať to, čo cítime, neignorovať svoje emócie, ale naučiť sa s nimi pracovať a zistiť, ako ich regulovať. Medzi ďalšie spôsoby patrí snaha o zvýšené vnímanie okolia. Vďaka zvýšenému vnímaniu dokážeme viac odhadnúť, čo môže človek aktuálne prežívať. Prezradiť to môže reč tela, intonácia alebo aj to, ako sa tvária.

S budovaním empatie by sme mali začať už počas vývinu dieťaťa. Rodičia v tomto čase zohrávajú kľúčovú úlohu, pretože malé deti ešte nevedia emócie regulovať a vysvetliť si ich. Dieťa okrem svojich emócií vníma aj emócie z okolia. Aj preto je pre rodičov dôležité svoje emócie neustále kontrolovať, aby dieťa pochopilo, že aj emócia, akou je hnev je v niektorých situáciách úplne normálna.

Aj pri tréningu naslúchania druhým rozvíjate svoju empatiu. Preto druhým ľuďom naslúchajte viac bez toho, aby ste ich prerušili alebo posudzovali ich názor v priebehu výkladu ich názoru. Pri dobrom počúvaní lepšie posúdite, ako daný človek reaguje na témy a problémy.

Ďalšou technikou zvyšovania miery empatie je, že sa budete ľudí viac pýtať. Vďaka väčšiemu množstvu otázok lepšie pochopíte pohľad na situáciu druhého človeka a zároveň ich lepšie spoznáte.

Miera našej empatie ovplyvňuje aj emočnú inteligenciu.

Prečo je empatia dôležitá?

Empatia nám pomáha v rozvíjaní vzťahov a vďaka nej môže medzi ľuďmi vzniknúť hlbšie prepojenie. Takisto nám umožňuje porozumieť a vcítiť sa do pocitov a skúseností iných ľudí. 

Pomáha nám budovať väčšiu emocionálnu spojitosť a vzájomnú dôveru v medziľudských vzťahoch. Navyše, empatia nám umožňuje lepšie riešiť konflikty a nachádzať kreatívne riešenia, pretože dokážeme vidieť vec z viacerých perspektív.

Miera empatie dokáže ovplyvniť aj vzťah medzi súrodencami. Výskumy ukazujú, že pokiaľ súrodenci majú vysokú mieru empatie, v ich vzťahu je menší počet konfliktov a ich vzťah je srdečnejší.

Aj pokiaľ ste empatický človek, neznamená to, že ju musíte pociťovať pri každej situácií. 

Odporúčame
Žena držiaca sa za hlavu v úzkosti a strese

Ovplyvňuje to niekoľko faktorov, ktoré zohrávajú rolu v rôznych situáciách:

  • Ako vnímate druhú osobu?
  • Aký máte vzťah s druhou osobou?
  • Z čoho obviňujete druhú osobu v jej ťažkej situácii?
  • Aké sú minulé skúsenosti a očakávania v spojitosti s druhou osobou?

Väčšina ľudí pociťuje väčšiu empatiu pri ľuďoch, ktorí sú im podobní a menej empatie pri rozdielnych ľuďoch rôznych rás, etník a komunít.

Zhrnutie

S empatiou sa stretne azda každý človek v živote, či už ju pociťuje alebo nie. Práve preto hrá v našich životoch a spoločnosti významnú rolu. Empatia je preto veľkou témou aj v súčasnosti. Neustále sa ňou zaoberá množstvo psychológov, ktorí sú autormi mnohých výskumov.

Zdroje:

https://lesley.edu/article/the-psychology-of-emotional-and-cognitive-empathy

https://www.psychologytoday.com/intl/basics/empathy

https://www.skillsyouneed.com/ips/empathy.html

https://greatergood.berkeley.edu/topic/empathy/definition

https://www.verywellmind.com/what-is-empathy-2795562

https://www.paneurouni.com/blog/co-je-empatia-ste-empaticky-clovek/

https://akobuk.sk/co-je-empatia/

Prejsť nahor