Teraz čítate
Kto je sociopat a ako ho spoznáte?

Kto je sociopat a ako ho spoznáte?

Muž bez tváre s kapucňou v tme

S pojmami sociopat alebo psychopat sa už väčšina z nás stretla. Ide o takzvané poruchy osobnosti. To znamená, že správanie jedincov je výrazné odklonené od normy sociálneho správania. Pomenované psychické ochorenia bývajú najčastejšie spojené s kriminálnym správaním. To však neznamená, že všetci s týmto problémom sú nebezpeční. V prípade, že sa ochorenie zachytí dostatočne skoro, negatívne príznaky sa dajú do určitého množstva potlačiť.

Čo je to sociopatia?

Sociopatia je chronické duševné ochorenie identifikované ako porucha osobnosti. Ide o závažnejšiu odchýlku od normálu, ktorá znižuje kvalitu života jedinca alebo ľudí v jeho okolí. Poruchu osobnosti môže zapríčiniť veľké množstvo stresu, trauma, poškodenie mozgu alebo užívanie drog. Na rozdiel od iných porúch osobností sa nejedná o epizodické záchvaty, ale o stály a chronický spôsob myslenia.

Ako sa prejavuje sociopat?

Ľudia trpiaci touto poruchou osobnosti majú problém s dodržiavaním základných sociálnych noriem. Sociopatov viete identifikovať iba podľa správania. Bývajú arogantní, bezohľadní a nevedia rozlišovať dobro od zla. Ich úroveň empatie je nízka a správanie je častokrát impulzívne. Nerozmýšľajú pred tým, než niečo urobia a sú agresívni. Z dôvodu nedostatku empatie a súdnosi je pri sociopatoch väčšia pravdepodobnosť na kriminálne správanie ako u bežných ľudí.

Sociopati len ťažko rozumejú emóciám. Je pre nich typické bezcitné správanie, klamstvá a takmer žiadny rešpekt voči pocitom druhých. Nevedia si dlhšie udržať prácu a majú problém nadviazať vzťahy s ostatnými ľuďmi. Napriek tomu majú vysoké sebavedomie a vnímajú samého seba vo veľmi pozitívnom svetle. Nízka úroveň sebareflexie spôsobuje, že o vlastnom probléme sami nevedia, pokým ich na to niekto neupozorní. 

Aký je rozdiel medzi sociopatom a psychopatom?

Sociopatia a psychopatia často bývajú hádzané do jedného vreca. V obidvoch prípadoch sa síce jedná o chronickú poruchu osobnosti, ale ich zmýšľanie a konanie sa v niektorých prípadoch odlišuje.

Drevené postavičký a jedna červená vyčnievajúca

Sociopati sú nepredvídateľní

Sociopati konajú bez premýšľania, pretože sa nechávajú uniesť výkyvmi nálad. Ich činy nevedia predvídať ani oni samy. Svoje chyby si častokrát neuvedomujú, ale aj keď si ich uvedomia, nepoučia sa z nich. Sociopatia môže byť dedičná, ale vo väčšine prípadov je zapríčinená zneužívaním dieťaťa, výchovou a prostredím, v ktorom jedinec vyrastal. 

Psychopati plánujú

Pri psychopatoch si danú poruchu osobnosti nemusíte vôbec všimnúť. Sú pokojní a svoje kroky vopred plánujú. Rovnako ako pri sociopatii, jedinci sa nevedia vcítiť do pocitov druhých, preto bývajú bezcitní a manipulatívni. Psychopati nemajú výčitky svedomia, preto sú aj oveľa nebezpečnejší ako sociopati. Psychopatov nevieme identifikovať podľa správania, pretože na svoj obraz v spoločnosti si dávajú pozor. Takýchto jedincov vedia identifikovať iba psychiatri na základe ich myšlienok. Drvivá väčšina sériových vrahov trpí práve touto poruchou osobnosti. 

Diagnostika sociopatie a možnosti liečby

Poruchy osobnosti je náročné diagnostikovať. Dokonca v detstve sa nedajú vôbec určiť. Príznaky sa môžu začať objavovať už pred 15 rokom života

Oficiálna diagnostika ochorenia je omnoho zložitejšia ako by si človek myslel, keďže neexistujú žiadne testy, ktoré vedia presne určiť ľudí s touto poruchou

Doktori sa preto často informujú o vašej minulosti a pocitoch, ktoré v určitých situáciách pociťujete, alebo ako vaše správanie vníma okolie.

Čo je potrebné si pred vyšetrením pripraviť?

  • symptómy, ktoré u vás rodina alebo blízky pozorujú a kedy sa začali prejavovať,
  • psychické ochorenia, ktoré sa vyskytujú vo vašej rodine,
  • spomienky na vaše detstvo alebo traumatické udalosti,
  • lieky a doplnky výživy, ktoré ste užívali alebo užívate,
  • skúsenosti s omamnými látkami, či ste s nimi prišli niekedy do styku a s ktorými.

Bohužiaľ neexistujú žiadne povolené lieky na liečenie sociopatie. Samotné agresívne a impulzívne správanie sa dá potlačiť liekmi. Pacientom môžu byť predpísané aj psychoterapie alebo sedenia u psychológa

Zdroje:

https://terajsok.sk/2023/01/07/psychopat-ci-sociopat/

https://health.clevelandclinic.org/sociopath-personality-disorder/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/antisocial-personality-disorder/diagnosis-treatment/drc-20353934

https://www.healthline.com/health/mental-health/sociopath#traits

Odporúčame
Žena držiaca sa za hlavu v úzkosti a strese

https://zn.sk/kto-je-to-sociopat-ako-ho-rozoznat-a-co-od-neho-mozeme-cakat/

https://terajsok.sk/2023/01/07/psychopat-ci-sociopat/

https://health.clevelandclinic.org/sociopath-personality-disorder/

https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/7598/sociopat-znaky-prejavy

https://lekar.sk/clanok/porucha-osobnosti

https://www.yourtango.com/self/how-tell-sociopath-from-psychopath-which-worse

https://lekar.sk/clanok/ako-spoznat-psychopata-v-com-sa-lisi-od-sociopata-a-co-maju-spolocne-

Prejsť nahor