Teraz čítate
Viete, kto ako prvý objavil severný pól?

Viete, kto ako prvý objavil severný pól?

severny-pol-mapa

Dobytie geografického severného pólu Zeme bolo odjakživa výzvou pre viacerých bádateľov. Táto oblasť je síce teplejšia ako tá južná, no napriek tomu bola pre všetky expedície väčšou výzvou. K objaveniu severnéhopólu nevieme pripísať iba jedno meno alebo výpravu. Za nezrovnalosti môže viacero faktorov. V článku vám túto záhadu vysvetlíme.

Aký je rozdiel medzi severným a južným pólom?

Geografický severný pól je najsevernejším bodom Zeme a definujeme ho iba jednou súradnicou 90° severnej šírky. Nnamená to, že tu nie je určené žiadne časové pásmo. Použiť preto môžete akýkoľvek svetový čas. Najväčším rozdielom medzi severným a južným pólom je pevnina. V oblasti južného pólu sa nachádza kontinent nazývaný Antarktída. 

Na najsevernejšom bode Zeme sa však žiadna pevnina nenachádza. Arktída, ako sa tiež nazýva táto oblasť, pozostáva z obrovského ľadovca plávajúceho na hladine. Preto sa aj označuje ako oblasť medzinárodných vôd. Najbližším ostrovom ležiacim pri tomto bode je Grónsko, ktoré sa je od pólu vzdialené približne 700 kilometrov. Odtiaľto štartovalo aj viacero výprav snažiacich sa pokoriť sever a zapísať sa do histórie.

Kto objavil severný pól?

Objavenie severného pólu sa nepripisuje iba jednej osobe. Za obajviteľov sa považujú traja nezávislí bádatelia. Pokusy pokoriť severný pól boli zaznamenané už koncom 19. storočia, ale neúspešne. Veľké kusy ľadu boli pre lode príliš nebezpečné. Preteky o dosiahnutie severného pólu nabrali obrátky začiatkom 20. storočia. Išlo o dvoch dobrodruhov Fredricka Cooka a Roberta Pearyho, ktorí v rokoch 1908 – 1909 zorganizovali výpravy na severný pól. Roald Amundsen sa naopak sústredil na južný pól. Ten severný v roku 1926 len obletel. Prečo sa aj jeho meno pridáva k objaviteľom vám hneď vysvetlíme.

severny-pol-sneh-den

Boj o prvenstvo: Peary vs. Cook

7. septembra 1909 obletela svet správa, že expedícia známeho dobrodruha Roberta Pearyho a Matthewa Hensona bola úspešná. Podľa správ v New York Times sa mu podarilo ako prvému pokoriť severný pól. Polárny bádateľ sa na túto cestu pripravoval celých 23 rokov. Nešlo o jeho prvý pokus zdolať túto zamrznutú oblasť. 

Peary začínal ako stavebný inžinier pracujúci v námorníctve. Už vtedy sa zaujímal o polárne oblasti a rozhodol sa zorganizovať expedíciu na ostrov Grónsko. V jeho tíme sa vtedy nachádzal aj Frederick Cook, ktorý zohrával v tíme úlohu expedičného lekára. Títo dvaja polárni nadšenci sa však neskôr kvôli odlišným názorom rozdelili. 

Obidvaja pokračovali samostatne na dosiahnutí rovnakého cieľa. Stať sa prvým človekom, ktorý vstúpi na severný pól. Keď sa Pearymu a Hensonovi v roku 1909 podarilo dosiahnuť tento míľnik v kariére, netešili sa dlho. Doktor Frederik Cook sa vrátil zo svojej expedície na Arktíde s tvrdením, že sa mu podarilo dosiahnuť tento bod o rok skôr ako Pearymu, presnejšie v apríli roku 1908. Cookove opisy Arktídy boli rovnako relevantné ako tie od konkurenčného tímu.

Prečo nevieme určiť víťaza?

Záhadou sa stala otázka, kto vlastne naozaj objavil severný pól? Odpovedať na túto otázku nie je až také jednoduché, ale pravdepodobne to nebol ani jeden z nich. Žiaden z týchto výskumných tímov totiž nemal dostatok dôkazov. Zmerať geografický pól Zeme nie je až také jednoduché, ale označiť ho v tomto prípade je takmer nemožné

Ako sme už vyššie v článku spomínali, severný pól neleží na pevnine tak ako ten južný. Arktída je pohybujúcim sa ľadovcom. Ak by ste sa aj dostali na severný pól a zapichli do ľadovca zástavu, pravdepodobne by už o niekoľko mesiacov bola na inom mieste. Z tohto dôvodu sa ich objavenie severného pólu nedá potvrdiť, ale ani úplne vyvrátiť.

Amundsen mal šťastie

Roald Amundsen sa rovnako ako Peary a Cook zaujímal o pokorene pólu na severe. Keď sa k nemu dostala správa o jeho objavení, rozhodol sa presmerovať svoj záujem na opačnú stranu pologule. Jeho snaha nezostala márnou a spolu s jeho tímom sa mu v roku 1911 podarilo zdolať južný pól, čo bol pre nich všetkých nezabudnuteľný adrenalínový zážitok

Severný pól napriek tomu nevedel vypustiť z hlavy a tak sa v roku 1926 rozhodol nad ním preletieť vzducholoďou Norge. Vďaka tomu sa nevedomky a nezvratne stal prvým človekom, ktorý pokoril severný pól zdolal, aj keď na ľadovci vôbec nepristál. Výpravou, ktorej sa preukázateľne a fyzicky podarilo dostať na severný pól, bola v apríli roku 1948 sovietska expedícia pod vedením Alexandra Kuznecova.

amundsen-socha-pol

Prvý slovák na severnom póle

Peter Valušiak, zakladateľ značky Outdoor Guide, bol prvým slovákom, ktorý sa može hrdiť zdolaním severného pólu. Slovák má za sebou viacero polárných výprav. Najsevernejší bod Zeme dosiahol v rokoch 1993 a 1995. Južný pól na Antarktíde pokoril o rok neskôr. Podnikateľ sa okrem toho venuje sprevádzaniu tímov v oblastiach s polárnou žiarou. 

Zdroje

https://www.youtube.com/watch?v=HNJCl3EtTtE

https://sk.avktarget.com/articles/geografiya/chem-otlichaetsya-severnij-polyus-ot-yuzhnogo-osobennosti-i-otlichiya.html

https://hnonline.sk/history/nove-dejiny/2097728-peary-zomrel-s-vedomim-ze-bol-ako-prvy-na-severnom-pole-o-jeho-primate-sa-ale-vedu-spory

https://sk.wikipedia.org/wiki/Roald_Amundsen

https://explorersweb.com/north-pole-south-pole-expeditions/

https://bubo.sk/forum/kto-bol-prvy-na-severnom-pole

https://www.smithsonianmag.com/history/who-discovered-the-north-pole-116633746/

https://eu.columbiatribune.com/story/lifestyle/family/2013/04/10/q-how-is-north-pole/985677007/

Odporúčame
Drevené kocky s nápisom karma

https://fici.sme.sk/c/20445188/severny-pol-nikto-nevlastni-a-v-mori-tam-ziju-jednorozce-10-zaujimavosti-o-tomto-nezvycajnom-mieste.html

https://www.britannica.com/place/North-Pole

https://sk.wikipedia.org/wiki/Severn%C3%BD_p%C3%B3l

https://encyklopedia.sme.sk/c/893827/dobytie-juzneho-polu.html

https://en.wikipedia.org/wiki/North_Pole

https://sk.wikipedia.org/wiki/Peter_Valu%C5%A1iak

https://www.sciencefocus.com/planet-earth/who-really-discovered-the-north-pole/

https://www.history.com/this-day-in-history/pearys-expedition-reaches-north-pole

https://oskole.detiamy.sk/clanok/objavitelia-polov

https://hnonline.sk/history/nove-dejiny/2097728-peary-zomrel-s-vedomim-ze-bol-ako-prvy-na-severnom-pole-o-jeho-primate-sa-ale-vedu-spory

Prejsť nahor