Teraz čítate
Kto je extrovert a ako ho spoznáme?

Kto je extrovert a ako ho spoznáme?

extrovert-zeny-radost

Carl Gustav Jung (švajčiarsky psychiater a psychoterapeut) vo výskume definoval dva typy osobností na základe toho, odkiaľ čerpajúj energiu. Jednou z nich je extrovertná povaha. Spoznajte typické charakteristické črty a prejavy správania extrovertov.

Kto je extrovert?

Pojem extrovert sa skladá z dvoch latinských slov (extrávertere – extrá = „navonok“, vertere = „zameraný“). Môžeme teda povedať, že takíto ľudia sú otvorení voči okolitému svetu. Nie každý extrovert je však rovnaký. Líšia sa v závislosti od Personality Continuum Scale (stupnica osobnostného kontinua). Niektori extroverti sú „väčšími“ extrovertmi než ostatní. 

Typickými znakmi extrovertov je, že si užívajú spoločnosť množstva ľudí, vyhľadávajú pozornosť, majú veľa priateľov, vyhovuje im práca v tímoch a radšej sa rozprávajú než píšu. Ak si myslíte, že ste extrovert a nenašli ste sa vo všetkých znakoch, nebojte sa, neznamená to, že nie ste extrovertným typom človeka. 

V západných kultúrach často inklinujú k extrovertom, no vo východných kultúrach platí pravý opak. Je tiež fakt,, že extroverti vnímajú svet rozdielne oproti introvertom.

Vlastnosti extroverta

Extroverti sa vyznačujú spoločenským a expresívnym správaním s potrebou sociálnej interakcie. Čas strávený v spoločnosti ich dobíja energiou. Medzi ďalšie charakteristické vlastnosti extrovertov patrí:

Spoločenskosť 

Ľudia s extrovertnými črtami vyhľadávajú stimuláciu v spoločnosti, radi spoznávajú nových ľudí. Takisto o nich platí, že väčšinou bývajú iniciátormi rôznych spoločenských udalostí, firemných večierkov.

Komunikatívnosť

Extrovertný typ ľudí nemá problém hovoriť o čomkoľvek a pri komunikácií je výraznejší než ostatní ľudia (napríklad používa výraznejšie gestá, hovorí častejšie a hlasnejšie). S ostatnými radi zdieľajú svoje úvahy a názory.

Priateľskosť 

Extroverti si ľahko nájdu nových priateľov a bez problémov nadviažu kontakt s cudzími ľuďmi.

Optimizmus 

Extroverti sú často dobre naladení a veselí, no negatívne ich dokáže ovplyvniť samota.

Na druhú stranu sa však považujú za ľudí, ktorí vyhľadávajú pozornosť, ľahko ich niečo vyruší a pokiaľ sú o samote, necítia sa komfortne

extrovert-introvert-osobnost

Ako spoznáte, či ste extrovert?

Spoznanie svojej osobnosti vám dokáže pomôcť pri definovaní vašich silných a slabých stránok. Existuje viacero spôsobov na zistenie toho, či máte črty extroverta alebo introverta.

Jedným je prečítanie si opisu jednotlivých typov osobností. Veľkému množstvu ľudí práve tento spôsob stačí a vyhovuje.

Ďalším spôsobom sú rôzne testy osobností. Medzi najznámejšie patrí Myers-Briggs Type Indicator (MBTI). Tento test viacerí odborníci a psychológovia neodporúčajú pre jeho nedostatočnú validnosť pri posudzovaní osobnosti. Ak chcete zistiť úroveň vašej extrovertnosti, Ryne A. Sherman (profesor psychológie) odporúča osobnostný test SAPA.

Extroverti versus introverti v praxi

V praxi platí, že neexistuje čistý extrovert alebo introvert. Väčšina populácie sa nájde približne uprostred spektra týchto dvoch typov osobností. Podľa väčšiny odborníkov záleží na tom, ktorá vlastnosť a ako výrazne prevažuje. Nevyhranené a prispôsobivé osoby, ktoré majú črty extroverzie aj introverzie, nazývame ambiverti. Práve ambiverti majú podľa niektorých expertov najväčšiu výhodu, pretože vedia vyťažiť najviac z oboch typov osobností.

Väčšina populácie sa radí skôr k extrovertnému typu osobnosti kvôli ich schopnosti interagovať s ostatnými ľuďmi. Neznamená to však, že byť extrovertom je lepšie než byť introvertom. Obidva typy osobnosti majú svoje silné, ale aj slabé stránky. Kvôli dominancii extrovertov vo svete si introverti prajú, aby boli extrovertnejší.

Osobnosť človeka sa vyvíja postupom času. Sme ovplyvnení okolím, hormónmi, výchovou, ale napríklad aj génmi. Niektorí ľudia majú v detstve črty introverta, no ako dospievajú, stávajú sa z nich introverti, a naopak. Slovo introvert býva často spájané s predsudkami o tichých a smutných ľuďoch, ktorí nezapadajú do kolektívu, ľudia s metaforickým bezpečnostným zámkom na srdci. Prechody medzi týmito typmi osobností sú úplne normálne, a dokonca sa dá aj pracovať na tom, aby ste sa stali väčším alebo menším extrovertom/introvertom.

skupina-mladych-ludi-party

Mýty o extrovertoch

Extroverti sú zlí poslucháči

Extroverti sú schopní rozvinúť konverzáciu s ostatnými tak, aby sa cítili komfortne. Ľudí zaujmú svojimi otvorenými otázkami a v kombinácií s komfortnou atmosférou, ktorú vytvoria, sa dokážu stať veľmi dobrými poslucháčmi.

Extroverti nemôžu byť osamote

Faktom je, že aj extroverti potrebujú čas osamote, aby dobili svoje (sociálne) baterky. Tohto času však potrebujú menej a svoje baterky vedia dobiť inými spôsobmi.

Odporúčame
Introvert a ako ho spoznáme

Extroverti sú počas konverzácie plytkí

Rozdiel je medzi metódami, akými spracúvajú informácie počas konverzácie. Vďaka rozličnej metóde spracovávania informácií sú schopní spoznať ľudí lepšie a lepšie pochopiť informácie o danej téme, tvrdí Laurie Helgoe (klinická psychologička).

Zdroje:

https://psychoblog.sk/extrovert-o-aky-typ-osobnosti-ide-aka-je-najlepsia-praca-pre-extroverta/

https://eduworld.sk/cd/dominika-neprasova/7997/extrovert-charakteristika-znaky

https://www.simplypsychology.org/introvert-extrovert.html#:~:text=The%20concept%20of%20introversion%2Fextroversion,separate%20ends%20of%20the%20scale.

https://www.webmd.com/balance/what-is-an-extrovert

https://www.healthline.com/health/what-is-an-extrovert

https://www.verywellmind.com/signs-you-are-an-extrovert-2795426#citation-11

Prejsť nahor