Teraz čítate
Kto vymyslel internet a aký mal objav dopad na svet?

Kto vymyslel internet a aký mal objav dopad na svet?

Život bez internetu si málokto vie predstaviť. K 1. februáru 2023 využíva internet 64,4 % svetovej populácie, čo predstavuje viac ako 5 miliárd ľudí. Kto a ako vymyslel internet?

Kto vymyslel internet?

Za vynálezcu internetu vo forme World Wide Web (WWW) sa považuje Tom Berners-Lee. World Wide Web bolo vylepšením internetu, ktorý bol navrhnutý americkými počítačovými vedcami Vintonom Cerfom a Robertom Kahnom.

Internet je verejne dostupný celosvetový systém prepojenia počítačov, ktorý zásadným spôsobom mení a uľahčuje spôsob komunikácie medzi ľuďmi.

Objavenie internetu a jeho počiatky

S myšlienkou „svetového bezdrôtového systému“ prišiel Nikola Tesla začiatkom 20. storočia.

Bez Josepha Carla Robnetta Licklidera by však nebolo možné navrhnúť prvú praktickú schému internetu. Táto schéma bola navrhnutá na začiatku 60 rokov 20. storočia. Schéma bola založená na jeho myšlienke prepojenia počítačov pomocou siete, ktorá mala slúžiť na komunikáciu medzi počítačmi. Dovtedy sa počítače používali takmer výhradne na matematické operácie.

Dôležitý stavebný kameň pri vynájdení internetu vytvorili počítačoví vedci na prenos elektronických dát a pomenovali ho ako „packet switching“ (prepájanie packetov).

Na konci 60 rokov 20. storočia vznikol prvý prototyp internetu. Vznikol vďaka financovaniu Advanced Research Projects Agency Network americkým Ministerstvom obrany. Počítače vedeli medzi sebou komunikovať na jednej sieti prostredníctvom ARPANETu.

Ako vyzerala prvá odoslaná správa?

Prvá správa odoslaná pomocou ARPANETu bola odoslaná z počítaču na Kalifornskej univerzite v Los Angeles a príjemcom bol druhý počítač na univerzite v Stanforde. Správa obsahovala slovo „LOGIN“ a spôsobila pád siete. Do Stanfordu prišli len prvé dve písmená z tejto správy. Zaujímavým faktom je, že tieto dva počítače boli veľké ako malý dom.

Za zrodom „moderného internetu“ stoja Robert Kahn a Vinton Cerf. Spoločne vyvinuli komunikačný model vďaka pokroku technológií v 70 rokoch 20. storočia. Tento komunikačný model štandardizoval presun dát vo viacerých sieťach.

Začiatky internetu ako ho poznáme a teda World Wide Webu (WWW) sa datujú do roku 1990. Tento druh internetu umožňuje používateľov navštevovať stránky na internete prostredníctvom hypertextov. Od doby, kedy vznikol World Wide Web sa internet stával čoraz populárnejším. 

Dopad internetu na svet a spoločnosť

Počet ľudí s prístupom k internetu narastal v priebehu rokov a to konkrétne: 

  • 41,3 % v roku 2014
  • 47,78 % v roku 2016
  • 53,6 % v roku 2021

Internet má obrovský vplyv na súčasný svet, vrátane ekonomiky, psychiky detí a dospievajúcich, sebaprezentácie tínedžerov a spôsobu, akým ľudia myslia, učia sa, pracujú a žijú. Internet má rovnako veľký vplyv na čas strávený pred počítačmi a smartfónmi. 

Internet slúži na prenos informácií a komunikáciu medzi počítačmi a ľuďmi po celom svete. Umožňuje prístup k informáciám, je zdrojom zábavy, môžete nakupovať online, komunikovať e-mailom, spoznávať ľudí vďaka sociálnym sieťam a disponuje mnohými ďalšími službami. Internet taktiež poskytuje platformu pre vzdelávanie, prácu a obchod.

Internet značne ovplyvňuje komunikáciu, vrátane spôsobu, akým sa komunikuje prostredníctvom sociálnych sietí a textových správ, ako aj zjednodušenie komunikácie medzi učiteľmi a študentmi, rodičmi a deťmi, priateľmi ale aj v pracovnom živote.

fungovanie na internete prostredníctvom počitača - mailová komunikácia, nakupovanie, chatovanie ...

Pozitívne dopady internetu zahŕňajú:

  • ľahšiu dostupnosť informácií,
  • uľahčenie komunikácie a spolupráce,
  • rozšírenie obchodu a inovácie. 

Môžeme však pozorovať aj určité negatívne dôsledky:

  • závislosť,
  • únik osobných údajov,
  • rozširovanie dezinformácií,
  • zneužívanie technológií.

Je dôležité, aby sme využívali prínosy internetu a zároveň sa snažili minimalizovať jeho negatívne dopady.

Záver

Internet nepochybne zmenil spôsob nášho života. Uľahčil nám mnoho vecí, no treba byť opatrní, pretože na internete je mnoho nebezpečných nástrah. Za vznikom internetu nestojí len jedna osoba, ale mnoho vedcov, ktorí ho postupne zdokonaľovali.

Odporúčame
Demonštrácia ľudí na Istanbulský dohovor

Zdroje:

https://vosveteit.zoznam.sk/kedy-vznikol-internet-a-kto-ho-vytvoril-pozrite-si-milniky-ktore-ho-formovali-do-dnesnej-podoby/#:~:text=V%20roku%201989%20britsk%C3%BD%20vedec,elektronick%C3%BDch%20pom%C3%B4cok%20na%20riadenie%20vlakov.

https://www.omediach.com/strucne/5453-kto-vynasiel-internet

https://encyklopediapoznania.sk/clanok/449/historia-internetu-v-rokoch

https://unate.org/sk/instituciones-educativas/como-afecta-el-internet-en-la-educacion-de-los-jovenes.html

https://sancedetem.cz/jak-internet-ovlivnuje-zivot-deti-dospivajicich

https://eu.usatoday.com/story/tech/2022/08/28/when-was-internet-created-who-invented-it/10268999002/#:~:text=The%20invention%20of%20the%20internet,from%20the%20World%20Wide%20Web.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Berners-Lee

Prejsť nahor