Teraz čítate
Kto vynašiel elektrinu a kedy sa objavila v dejinách?

Kto vynašiel elektrinu a kedy sa objavila v dejinách?

elektrina-elektricky-stlp

Bez elektriny si mnohí z nás nevedia predstaviť ani výlet do prírody, nieto ešte každodenný život. V minulosti však muselo ľudstvo existovať bez elektriny a všetkých výdobytkov, ktoré prišli spolu s ňou. Elektrina však mala zaujímavý začiatok, ktorý je spojený s krádežou nápadu. Mnohí si dodnes mýlia vedca, ktorý elektrinu objavil, s podnikateľom, ktorý jeho vynález ukradol a vytvoril z neho biznis, ktorý mu priniesol obrovské zisky.

Elektrina

V modernej histórií môžeme zaznamenať prvé použitie slova „elektrina“ v roku 1600, keď William Gilbert prišiel s pojmom „electricity“, resp. elektrina. Samozrejme vtedy ešte nešlo o elektrinu vo forme, v akej ju poznáme dnes. Bol to však Gilbert, kto ako prvý dokázal vysvetliť zemské magnetické pole a spojitosť medzi magnetizmom a elektrinou. 

Od tohto momentu sa vie o rôznych momentoch v histórií elektriny, ako napríklad o nechcenom objavení neónových svetiel, využití statickej elektriny pre triky alebo aj tvorbu elektriny pri dotyku vlhkého objektu s dvomi železnými objektmi. 

Vývoj elektriny

Elektrina, ako ju dnes poznáme, nevznikla zo dňa na deň, ale v dôsledku prirodzeného vývoja po rôznych objavoch a inováciách.

Tie sa začali v roku 1800, keď dánsky vynálezca Hans Christian Oersted zistil, že elektrina sa pohybuje cez drôty a generuje magnetické pole.

V roku 1821 následne Michael Faraday pokračoval a objavil medené vodiče. Tento objav priamo ovplyvnil vývoj prvého elektrického motora.

Joseph Henry potom v roku 1829 objavil princíp dynama – elektrického generátora. 

Postupne sa v tomto období objavovali nové technológie a teórie, ktoré sa zaslúžili o vznik elektrickej energie, ako ju poznáme. Bol to práve Thomas Edison, kto postavil prvý elektrický generátor, ktorým napájal americké mesto New York. 

Na vývoji elektrickej energie pracoval aj Nikola Tesla, ktorého výskum do značnej miery vyrušil podnikateľa Thomasa Edisona. Tesla konkrétne vymyslel vlastný systém výroby elektriny, ktorý mohol vytvoriť konkurenciu pre jeho systém distribúcie energie. 

Thomas Edison sa pokúšal o jeho diskreditáciu, avšak nakoniec sa v roku 1893 aj tak využil na svetovom veľtrhu v Chicagu. 

V roku 1896 dokázal Nikola Tesla uviesť do prevádzky svoju hydroelektráreň na Niagarských vodopádoch. V priebehu pár rokov tieto generátory začali dodávať elektrickú energiu aj do New Yorku, kde zabezpečovali chod metra, svetiel a nadzemných dráh.

svetlo-elektrina-ziarovka

Kto objavil elektrickú energiu?

O tom, kto je skutočným otcom elektrickej energie, sa vedú časté spory. Najčastejšie sa skloňujú dve mená: Thomas Edison a Nikola Tesla. 

V tomto spore ide o to, že Thomas Edison mal ukradnúť nápad Nikola Teslu, spolu s jeho vynálezmi. Nie je to však jednoznačné, pretože Nikola Tesla dlhodobo pracoval práve pre Thomasa Edisona, a teda mnoho jeho vynálezov patrí práve jemu. 

Debaty o tom, ktorý z týchto pánov je skutočným vynálezcom elektriny, alebo presnejšie povedané krotiteľom elektriny, budú prebiehať ešte dlho a je pravdepodobné, že členovia jedného ani druhého tábora nezmenia svoj názor. 

Jedno je však jasné, a síce, že súboj medzi dvoma gigantmi Teslom a Edisonom pomohol celému ľudstvu a vďaka svojmu súboju o efektívnejší systém dodávania elektrickej energie sa vyvinuli systémy až do dnešnej podoby. Vo vyspelých krajinách je dnes elektrina nielen ľahko dostupná, ale stala sa samozrejmosťou, bez ktorej by ľudia a ekonomika mali problém existovať podľa dnešných štandardov. 

Vojna prúdov

Azda najdôležitejšia časť vývoja elektrickej energie nastala v súboji medzi Teslom a Edisonom. Táto časť histórie je známa aj ako Vojna prúdov, v ktorej proti sebe bojovali dva koncepty, ktoré vymysleli Edison a Tesla.

Priamy prúd

Systém, ktorý vymyslel Thomas Edison, sa nazýval „priamy prúd“, alebo aj DC (Direct Current). Priamy prúd sa charakterizuje tým, že zostáva rovnaký a nijako sa nemení vo svojej intenzite. Je stabilný a elektrická energia sa udržiava v batériách.

Tento systém je oproti striedavému prúdu drahšou a menej efektívnou alternatívou, pri ktorej sa množstvo elektriny rozptýlilo práve kvôli vysokým teplotám. 

Striedavý prúd

Tento prúd bol vyvinutý Nikolom Teslom a oproti priamemu prúdu, mal mnoho výhod. Striedavý prúd sa vedel prispôsobiť a zmeniť intenzitu, ktorú posielal tam, kde bolo treba a naopak, mohol obmedziť dodávky tam, kde elektrina nebola potrebná alebo bolo počas dňa potrebné rôzne množstvo.

Hlavnou výhodou striedavého prúdu bol však aj fakt, že pri preprave elektrického prúdu na dlhú vzdialenosť sa stratilo menej energie ako pri priamom prúde.

elektricka-stanica-elektrina-spinacia-skrinka

Priebeh vojny

Nikola Tesla dokázal, že jeho striedavý prúd je lacnejší a spolahlivejší. Vďaka tomu začala jeho firma vyhrávať viac zákaziek ako firma Thomasa Edisona.

Aj keď Thomas Edison vedel, že jeho systém je menej efektívny ako striedavý prúd, nemohol si dovoliť uznať svoju prehru, nakoľko by spôsobila obrovskú finančnú stratu. Preto sa Thomas Edison rozhodol pre diskreditačnú kampaň, pre ktorú využil svoj dosah v médiach a informoval verejnosť o každej nehode, zranení alebo probléme firmy Nikola Tesly. Medzi tieto patrili napríklad zranenia inžinierov a pracovníkov, ktorí prišli do kontaktu s vysokým napätím, ktoré sa využívalo v striedavom prúde. Inokedy sa informovalo o protestoch, na ktoré prišli primárne podporovatelia Edisona, alebo o nebezpečí a rizikách pre bežných ľudí. Jednoducho, čokoľvek pre navodenie strachu a skeptizmu voči striedavému prúdu.

Odporúčame
Žena telefonujce cez starý vintage telefón.

Napriek tomu, že Nikola Tesla mal lepší produkt ako Thomas Edison, mal nevýhodu v tom, že zatiaľ čo on bol vedec a vynálezca, Edison bol úspešný podnikateľ, ktorý vie hrať hry a prispôsobiť sa. 

Tesla nakoniec túto vojnu prehral a propaganda, ktorú sponzoroval Thomas Edison sa ukázala dostatočne efektívna a rýchla. Tesla bol nútený svoj patent predať

Zaujímavé však je, že Thomas Edison nakoniec uznal prehru a požiadal o využívanie patentu (striedavého prúdu) potom, čo ho už vlastnil partner Nikola Tesly – Westinghouse. Striedavý prúd využívame dodnes a napriek tomu, že Tesla nakoniec prišiel o svoje podnikanie a patent, dá sa povedať, že jeho patent vyhral a dosiahol ultimátny úspech.

Potom, čo bol donútený predať svoj patent, sa Nikola Tesla rozhodol venovať svoj život a talent vývoju iných technológii, avšak jeho nápady boli príliš futuristické a ak aj mali šancu na úspech, nenašiel pre ne pochopenie. Tesla zomrel ako osamelý vedec potom, čo mu už jeho vynálezy nedokázali priniesť taký úspech ako striedavý prúd.

Elektrina dnes

Svet zažil mnoho vedcov a mnoho vynálezcov, ktorí ovplyvnili celú planétu a spoločnosť, no je veľmi ťažké vymenovať niekoho, koho vynález mal väčší vplyv na ľudstvo ako práve vynález elektrickej energie.

Ak by nenastala vojna prúdov medzi Nikolom Teslom a Thomasom Edisonom, je dosť možné, že by dnes svet vyzeral inak ako ho poznáme. Výpadky by mohli byť častejšie, cena elektriny by mohla byť vyššia ako dnes, alebo by sme možno elektrinu nevyužívali a namiesto toho by sa vynálezci a vedci sústredili na vývoj alternatívy. To však už nezistíme, a preto by sme mali byť šťastní, že ľudstvo získalo tak dôležitý vynález a vďaka nemu sa svet doslova rozsvietil.

Zdroje:

https://www.mcnabb.com/music/tesla/bio.pdf

https://www.loc.gov/collections/edison-company-motion-pictures-and-sound-recordings/articles-and-essays/biography/life-of-thomas-alva-edison/

https://www.twinkl.com/teaching-wiki/the-history-of-electricity#:~:text=Electricity%20was%20first%20introduced%20into,everywhere%20in%20the%20world%20today.

Prejsť nahor