Teraz čítate
Objavenie Austrálie: Príbeh objaviteľov a prvých osadníkov

Objavenie Austrálie: Príbeh objaviteľov a prvých osadníkov

australia a jej obyvatelia

Ružové jazero, korálové útesy, dažďové pralesy, ale aj nehostinné púšte. Poznáte príbeh najmenšieho kontinentu na svete? Napriek jeho menším rozmerom bol odmenený jedinečným rastlinstvom a živočíšstvom. Vďaka jej neskorému objaveniu bola jej príroda dlhé roky prevažne nedotknutá rovnako ako aj kultúra pôvodného obyvateľstva.

V tomto článku vám objasníme odpoveď na otázku „Kto objavil Austráliu?“, a popri tom vám ponúkneme náhľad na život pôvodných obyvateľov najmenšieho kontinentu na svete pred a po kolonizácii Európanmi.

Kto objavil Austráliu?

Austrália sa stala v roku 1606 predposledným objaveným kontinentom na svete. Napriek jej neskorému objaveniu, už v roku 150 nášho letopočtu prišiel grécky kartograf Ptolemájos s teóriou, že Zem je ako lopta, a preto musí byť vyvážená. Na to, aby bola naša guľatá Zem vyvážená, potrebujeme jeden kontinent na juhu

Tento neznámy kontinent nazval “Terra Australis Incognita” čo v preklade znamená „Neznáma Južná Zem“. Touto teóriou všetkých presvedčil a každý známy moreplavec sa odvtedy snažil nájsť túto neprebádanú pevninu.

Prví návštevníci Austrálie

„Neznáma Južná Zem“ bola jedným z posledných objavených kontinentov na svete. V poradovníku sa za Austráliou umiestňuje už iba Antarktída. Za neskoré objavenie je zodpovedná hlavne jej veľká vzdialenosť od Európy a ostatných kontinentov

S najväčšou pravdepodobnosťou sa do Austrálie ako prví dostali obchodníci a rybári z Indonézie, Číny alebo Indie. Tieto objavy však nikdy neboli nijako zaznamenané alebo zdokumentované, preto sa oficiálne za prvých obyvateľov nepovažujú.

Portugalci objav nezdokumentovali

Prví obyvatelia Austrálie boli pravdepodobne Portugalci, ktorí v roku 1515 zakotvili na ostrove v blízkosti Austrálie. Na portugalských mapách bola táto neznáma zem dokonca zaznačená, preto existujú domnienky, že Austráliu aj navštívili. O tom, že sa jednalo o všetkými hľadanú “Terra Australis Incognita” pravdepodobne nevedeli. Táto návšteva nebola nikdy zdokumentovaná, a preto sa Portugalci nepovažujú za objaviteľov Austrálie.

Janszoon získal prvenstvo

Oficiálnym objaviteľom Austrálie sa v roku 1606 stal holandský moreplavec Willem Janszoon. Janszoon zakotvil na severnom pobreží Austrálie v Cape Yorku. Za oficiálneho objaviteľa Austrálie sa považuje, pretože ako prvý návštevu tohto kontinentu zdokumentoval. 

Následne sa plavil ďalej až k Novému Zélandu, kde na neho čakalo nepríjemné prekvapenie. Domorodci na tomto ostrove boli totiž kanibali. 10 mužov z jeho posádky bolo pri výpravách na Nový Zéland zabitých. Preto sa rozhodol urýchlene odísť. Objavený ostrov Janszoon pomenoval Nieu Zeelandt. Pri pomenovaní ostrova sa inšpiroval holandskou provinciou Zeeland.

Austráliu preskúmal britský moreplavec Cook

V roku 1768 bol známy britský moreplavec a kartograf James Cook vyslaný na plavbu, kde mal pozorovať prechod Venuše pred Slnkom. Tento jav mal pozorovať z Tahiti. Cieľom bolo určiť vzdialenosť Zeme od Slnka. Pozorovanie však bolo neúspešné. Ďalšie pokyny, ktoré Cook dostal, zneli: preskúmať neznámy kontinent, ktorý by sa mal podľa Ptolemajosa nachádzať na južnej pologuli. 

Dnes síce vieme, že Terra Australis už bola objavená Willemom Janszoonom. Janszoon a s ním aj okolitý svet však netušili, že objavil hľadanú Terru Australis. Cook sa najprv priplavil k Novému Zélandu, kde zmapoval jeho pobrežie. Následne pokračoval aj k Austrálii a v roku 1770 sa doplavil k jej pobrežiu. 

Ako prvý podrobne zmapoval pobrežie, uskutočnil viacero expedícii a naviazal kontakt s domorodým obyvateľstvom. Tieto strety však neboli vždy najšťastnejšie. Pri niektorých prišlo aj ku konfliktu a domorodci boli neskôr výpravou zastrelení.

Príbeh pôvodných obyvateľov Austrálie

Aborigéni a ich pôvod

Predpokladá sa, že sa ľudia do Austrálie dostali približne pred 50 000 rokmi cez Áziu. Napriek tomu výskumy antropológov naznačujú, že pôvodní obyvatelia Austrálie, zvaní aj Aborigéni, nemajú žiadnu príbuznosť s ázijskou populáciou.

Podľa súčasných teórii niektorých antropológov pochádzajú Aborigéni z Afriky a do Austrálie sa dostali ešte pred 70 000 rokmi. Týmto sa stávajú najstaršou dodnes pretrvávajúcou kultúrou na svete. O dlhej existencii Aborigénov svedčia napríklad aj nástenné maľby na skale Ubirr, ktoré sú minimálne 30 000 rokov staré.

Pred kolonizáciou obývali Aborigéni celú Austráliu. Dokázali sa prispôsobiť akýmkoľvek podmienkam, či už sa jednalo o dažďový prales alebo nehostinnú púšť. S najväčšou pravdepodobnosťou sa na tomto kontinente nachádzalo približne 300 000 až 1 000 000 pôvodných obyvateľov. Aborigéni boli rozdelení do približne 500 odlišných kmeňov, každý z nich mal vlastné územie a nie všetky komunikovali rovnakým jazykom.

Táto kultúra bola odrezaná od sveta a pôvodní obyvatelia preto neprešli rovnakým vývojom ako zvyšok ľudstva. Aborigéni sa nachádzali vo vývoji na úrovni našich predkov, ktorí žili ako lovci a zberači. Vyrábali si kamenné nástroje, ale kov nikdy nezačali opracovávať. Rovnako nevyrábali keramické nádoby, nepestovali plodiny a okrem psa Dinga si ani neskrotili žiadne zvieratá.

Britská kolonizácia

Kolonizácia Austrálie začala krátko po Cookovej expedícii na tomto novom kontinente. Medzi obyvateľmi nebol veľký záujem o novú zem. Všetci sa omnoho viac zaujímali o ostrovy naokolo, ako o samotnú Austráliu. Bádatelia totižto dúfali, že spolu s objavom Austrálie získajú aj veľké bohatstvo. Verili, že na kontinente sa budú nachádzať zdroje slonoviny a hodvábu. Namiesto toho našli veľa nových druhov rastlín, čo ich však nezaujímalo.

Angličania doposiaľ vyvážali svojich trestancov do Ameriky, ale po prehre vo vojne o nezávislosť Ameriky s tým nemohli pokračovať. Pre svojich trestancov museli nájsť nové umiestnenie. 

Následne ich v roku 1787 začali vyvážať na novoobjavený kontinent – Austráliu. Pre Britov bola poloha Austrálie strategická aj z obchodného hľadiska, pretože sa nachádza v blízkosti Indie a zároveň aj Číny. V Austrálii sa stal dokonca deň začiatku vyvážania trestancov v roku 1818 oficiálnym sviatkom. Niektorí označujú tento deň dokonca za deň vzniku Austrálie. Smutným faktom je, že sa tento deň zároveň stal začiatkom vytláčania pôvodného obyvateľstva.

Pôvodní obyvatelia Austrálie po kolonizácii

S príchodom Britov sa do Austrálie dostalo aj niekoľko chorôb, ktoré boli pre Aborigénov úplne neznáme a zničujúce. Ich imunitný systém s neznámymi chorobami nevedel bojovať. Pre Britov išlo o obyčajné prechladnutie. Aborigénov však chrípka zaradom zabíjala.

Okrem toho osadníci pôvodných obyvateľov masakrovali, okrádali a vyháňali do nehostinných oblastí kontinentu.

V súčasnosť žije v Austrálii približne 3% pôvodného obyvateľstva, ktorí stále bojujú o svoje uznanie a samostatnosť. K občianstvu a volebnému právu sa väčšina Aborigénov dostala až v roku 1965.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Indigenous_Australians

https://australia-najmensi-svetadiel.webnode.sk/historia-kontinentu/objavenie-australie/

https://www.nla.gov.au/faq/who-was-the-first-european-to-land-on-australia

https://en.wikipedia.org/wiki/Willem_Janszoon

https://www.britannica.com/place/Australia/History

https://www.nla.gov.au/faq/who-was-the-first-european-to-land-on-australia

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Australia

https://trishansoz.com/trishansoz/australia/australia-discovery.html

https://osmanli.org.tr/why-did-british-settle-in-australia/

https://www.history.com/this-day-in-history/australia-day

https://www.nationalgeographic.com/culture/article/aboriginal-australians

https://www.britannica.com/topic/Australian-Aboriginal/Traditional-sociocultural-patterns

https://bubo.sk/blog/aborigeni-50-tisic-rocna-kontinuita

https://www.australieinfo.cz/endemite-v-australii

Prejsť nahor