Teraz čítate
Kto je introvert a ako ho spoznáme?

Kto je introvert a ako ho spoznáme?

Introvert a ako ho spoznáme

Už ste niekedy počuli o rozdelení osobností na introvertov a extrovertov? Táto typológia nie je žiadnou novinkou. Za rozdelenie vďačíme pár veľkým mysliteľom, ktorí položili základ typológie, ale aj tým, ktorí ju priviedli do dnešnej podoby. 

Slovo introvert býva často spájané s predsudkami o tichých a smutných ľuďoch, ktorí nezapadajú do kolektívu. To však nie je úplne pravda. Poznáme viacero druhov introvertov, ktorých správanie a preferencie sa líšia. Ak chcete zistiť niečo o sebe alebo ľuďoch okolo seba, prečítajte si tento článok zameraný na introvertov.

História typológie osobností

Zakladateľom teórie, ktorá by mala pomôcť rozdeliť ľudí podľa osobnostných čŕt na introvertov a extrovertov bol Carl Gustav Jung. Tento švajčiarsky psychiater a autor hlbinnej psychológie bol veľkým obdivovateľom Sigmunda Freuda a svoju typológiu osobností založil na Freudovom učení o nevedomí

Podľa Sigmunda Freuda vedomie a podvedomie tvoria najmenšiu časť mysle. Vedomie zahŕňa udalosti, ktoré sa okolo nás odohrávajú, a ktorých sme si vedomí. Podvedomie chápal ako myšlienky, ktoré nie sú tak ľahko dostupné pre naše vedomie. Napriek tomu sa k nim vieme dostať. Podvedomie tvorí najväčšiu časť našej mysle. Ide o túžby, motívy a motivácie, ktoré nie sú vedomiu sprístupnené. Napriek tomu značne ovplyvňujú naše myslenie, správanie a osobnosť. 

Sigmund Freud rozdelil psychiku osobnosti na dve časti. Prvá bola vedomá (zahŕňa vedomie a podvedomie). Túto časť nazval Jung ego. Druhá časť je tvorená podvedomím. K tomuto modelu pridal Jung ešte jednu časť, psyché. Psyché je psychické dedičstvo osoby, druh osobnosti, s ktorou sme sa narodili. Tento poznatok tvoril základný kameň pre rozdelenie osobností na introvertov a extrovertov. 

Jung vo svojej teórii vytvoril osem typov osobností, ktoré sa určujú pomocou protikladov v oblastiach vnímania okolitého sveta (extrovertné alebo introvertné), spôsobu prijímania informácii (zmyslové alebo intuitívne) a spôsobu rozhodovania sa (na základe rozumu alebo pocitov). Každý z nás má preferenciu zvládania určitých situácii. Na tomto princípe je založená Jungova typológia.

Kto je to introvert?

Nikto nie je 100 % introvertom alebo extrovertom. Introverzia a extroverzia sa nachádzajú v takzvanej Personality Continuum Scale (stupnica osobnostného kontinua). Tieto dve osobnostné typológie vytvárajú póly na stupnici. Každý z nás má v sebe isté percento introverta a extroverta. Umiestnenie na spektre rozhoduje, do ktorej skupiny patríme. To znamená, že keď pri niekom prevláda 70 % introverzia nad 30 % extroverziou, je chápaný ako introvert.

Význam slova introvert je ukrytý v latinskom slove „intróvertere”, čo v presnom preklade znamená človek zameraný dovnútra. Ide o vrodenú osobnostnú črtu jedinca. Ľudia s týmto typom osobnosti sú uzavretejší voči okolitému svetu. Pred veľkou skupinou uprednostňujú čas strávený osamote alebo s malým okruhom blízkych priateľov.

Hlavné vlastnosti introverta

Samota neznamená osamelosť

Introverti bývajú niekedy vnímaní ako smutní osamotení jedinci. Ide však o predsudok vytvorený spoločnosťou. Samota introvertom neprekáža, dokonca si ju užívajú. Je to veličina v rovnici, ktorú nemôžu odstrániť. Sú žiarivým príkladom toho, že samota neznamená hneď osamelosť. 

Svoj komfort nachádzajú v tichom a pokojnom prostredí. Ľuďom sa však úplne nevyhýbajú. Uprednostňujú skôr menšie skupiny dobrých priateľov než davy a po strávení určitej doby v spoločnosti potrebujú čas iba pre seba na dobitie „sociálnej batérie”.

Vyhľadávajú ticho a pokoj

Introverti majú radi pokojné prostredie. Veľa rozmýšľajú a často sa nechajú unášať prúdom myšlienok. Práve preto sú pre nich tiché miesta alebo prechádzky v prírode alfou a omegou. Hlučné davy, oslavy s veľkým množstvom ľudí, koncerty, firemné večierky, kde je hlava na hlave na nich môžu pôsobiť vyčerpávajúco. 

Na kvalite priateľstiev záleží

Na rozdiel od extrovertov nemajú známosť na každom rohu. Uprednostňujú menší okruh priateľov. Tieto priateľstvá sú ale hlboké. Introvertom zvyčajne dlhšie trvá, kým začnú ľuďom dôverovať. Príjemne sa cítia len v okolí ľudí, s ktorými majú kvalitné a úprimné priateľstvo.

Hanblivosť a introverzia nie je to isté

Strach pred oslovením a zoznámením sa s neznámymi ľuďmi nie je introverzia. Ide o hanblivosť. Tieto dva pojmy bývajú väčšinou hádzané spoločne do jedného vreca. Nie každý introvert je hanblivý. Hanbliví ľudia sa v spoločnosti neznámych ľudí alebo veľkých skupín cítia trápne, nervózne a nepríjemne. Často pociťujú psychosomatické príznaky, ako rýchlejšie búšenie srdca alebo bolesť žalúdka. Pre tieto dôvody sa následne davon vyhýbajú. 

Introverti sa v spoločnosti ľudí necítia trápne ani nemajú žiadne psychosomatické príznaky. Ich neprítomnosť na týchto udalostiach súvisí skôr s psychickým vyčerpaním. 

Štyri druhy introvertov

Nie každý introvert sa prejavuje rovnako. Introverzia a extroverzia sa nachádza na stupnici, čo znamená, že niektorí introverti sú viacej uzavretí ako iní. To viedlo k myšlienke, že na svete existuje viacero druhov introvertov. Táto hypotéza bola preskúmaná a na jej základe boli vytvorené 4 druhy introvertov: sociálny, mysiaci, uzkostlivý a zdržanlivý.

Sociálni introverti 

Sociálni introverti uprednostňujú svoju spoločnosť pred spoločnosťou iných. Napriek tomu potrebujú kontakt s ľuďmi okolo seba. V tomto prípade najradšej trávia čas s menšou skupinou ľudí, ktorú už poznajú. Pre sociálnych introvertov je zoznamovanie sa s novými ľuďmi ako extrémny šport. 

Pred samotným stretnutím sa cítia nervózne, a po skončení stretnutia pociťujú úľavu. Napriek tomu je u nich takéto stretávanie spájané s istým nadšením, a preto sú ochotní to znova postúpiť. Takéto „adrenalínové športy” však nepodstupujú až tak často, keďže ich vedia poriadne vyčerpať.

Premýšľajúci introverti

Radi trávia čas vo vlastných myšlienkach a predstavách. Vo svojom vlastnom duševnom svete hĺbajú, premýšľajú a analyzujú situácie. Obľubujú tvorivé aktivity, vďaka ktorým si oddýchnu od myšlienok. Stretávanie s inými ľuďmi im nerobí až taký veľký problém. Niekedy však môžu byť vo vlastnom svete tak stratení, že sa zabudnú socializovať alebo veľa vecí nepostrehnú.

zkostlivý introvert trávi čas najradšej sám.

Úzkostliví introverti

Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch typov introvertov, úzkostliví introverti sa spoločenským stretnutiam zďaleka vyhýbajú. Takéto akcie v nich vytvárajú nepríjemné pocity a úzkosti. Úzkostliví introverti môžu mať problémy otvoriť sa aj najbližším ľuďom, ako sú blízki priatelia či rodina. Najkomfortnejšie sa cítia sami.

Zdržanlivý introvert potrebuje byť stále pripravený.

Alt: Zdržanlivý introvert potrebuje byť stále pripravený.

Zdržanliví introverti

Zdržanliví introverti sú typy ľudí, ktoré sa potrebujú na všetko pripravovať. Improvizácia, neplánované stretnutia či rýchle pracovné tempo sú pre nich hororom. Pri stretnutí s novými ľuďmi potrebujú viac času na „zahriatie”. Z tohto dôvodu môžu pôsobiť rezervovane. Uvoľnenejšie sa cítia v blízkosti ľudí, ktorých dobre poznajú.

Introverzia a jej benefity

Sú dobrí spoločníci

Častokrát bývajú vnímaní ako slušní ľudia, pretože nikomu neskáču do reči a neprekrikujú počas konverzácie. Introverti môžu pôsobiť ticho. Napriek tomu vedia byť dobrými spoločníkmi. Rešpektujú osobný priestor iných ľudí. Ale v prípade, že sa im niekto zverí s problémom, vedia dobre načúvať a bez odsudzovania a poradiť

Majú kreatívnu myseľ

Trávenie času premýšľaním je na ich dennom poriadku, preto veľakrát môžu prísť s jedinečným nápadom alebo myšlienkou. Mysliaci introverti bývajú často kreatívni jedinci. Ich kreativita môže byť spojená s umením, schopnosťou argumentácie, ale aj s inými prvkami ich záujmu, ktoré môžu byť rôznorodé. Najznámejším mysliacim introvertom bol Albert Einstein.

Vedia dobre riešiť problémy

Majú rozvinuté kritické myslenie, ktoré je nevyhnutné pre riešenie problémov. Introverti sú vďaka svojej vrodenej osobnostej črte opatrní. Táto vlastnosť ich sprevádza celý život. Preto sa naučia vytvárať možné alternatívy a problémy samostatne vyriešiť. Psychologička Sherrie Bourg Carter hovorí, že uponáhľaný život zabraňuje ľuďom hlbšie nad problémami premýšľať. Osamelosť podporuje kreativitu a následne zvyšuje efektivitu pri práci.

Odporúčame
Rozdvojena osobnost poruchy

Zdroje

https://www.introvert.sk/kto-je-introvert/

https://eduworld.sk/cd/eliska-herinkova/6226/introvert-aky-je

https://www.webmd.com/balance/introvert-personality-overview

https://www.healthline.com/health/what-is-an-introvert

https://sk.sainte-anastasie.org/articles/personalidad/los-8-tipos-de-personalidad-segn-carl-gustav-jung.html

https://psychotypy.webnode.sk/typologie-osobnosti/jungova-typologia/

https://www.totaltraining.sk/psychoanalyza.php#b14

https://www.wellandgood.com/types-of-introverts/

https://www.truity.com/blog/how-many-types-introverts-are-there-and-which-one-are-you

https://eduadvisor.my/articles/which-one-is-you-4-types-of-introverts-and-self-care-tips-to-be-your-own-hero

https://theprivatetherapyclinic.co.uk/blog/4-types-of-introvert/

https://introvertdear.com/news/introverts-advantages-extroverts/

Prejsť nahor